Останні дослідження Європейської організації з безпечності харчових продуктів, що стосуються полікарбонатної тари для води

Матеріал, який використовується для виробництва  полікарбонатних бутлів, є безпечним. Бісфенол А не становить небезпеки для здоров’я споживачів, а також вагітних жінок та літніх людей

Асоціація «Бутильовані води України» оприлюднила останні дослідження та висновки Європейської організації з безпечності харчових продуктів, що стосуються полікарбонатної тари для розливу води.

За результатами дослідження матеріал, який використовується для виробництва  полікарбонатних бутлів (бісфенол А), є цілком безпечним.

bytilНауковці підсумували, що бісфенол А не становить небезпеки для здоров’я споживачів, а також вагітних жінок та літніх людей.

Вплив Бісфенолу А (ВРА), який використовується у харчовій промисловості (в тому числі для виробництва тари для води), в 4-15  разів менший, ніж передбачався раніше, у 2006 році.

А сумарний вплив ВРА з харчових та нехарчових джерел не перевищує допустимої добової дози.

Також нагадуємо, що в 2010 році Всесвітня Організація з охорони здоров’я визнала ВРА  безпечним для виробництва харчового полікарбонату.

Таким чином, ще раз доведено, що матеріал, який використовується для виробництва  полікарбонатних бутлів, є безпечним. А сервіс з доставкою води є одним із найбільш зручних рішень щодо забезпечення вашого дому та офісу якісною бутильованою водою.

Полікарбонатна тара для води використовується більшістю провідних компаній із доставки води в офіси та домівки. Харчовий полікарбонат зарекомендував себе як міцний, легкий та зручний у використанні матеріал. Обсяг бутля складає 5 галонів, що дорівнює 18,9 літрам (це є оптимальний об’єм води для споживання середньостатистичною родиною на тиждень).

Позначається полікарбонат цифрою 7 у трикутнику і надписом РС, що показує приналежність матеріалу до категорії «Інші види пластика»

Основним компонентом для виробництва харчового полікарбонату є бісфенол А (ВРА).

bifenol

Підготовлено за матеріалами:

http://www.efsa.europa.eu/en/topics/topic/bisphenol

http://abwua.com/pro-vodu/bezpeka-polikarbonatu/

http://www.who.int/foodsafety/publications/fs_management/No_05_Bisphenol_A_Nov09_en.pdf

Оставить комментарий