Міфи про каву: ранковий ритуал чи залежність. 10 ключових фактів

Багато хто не знає, але кава входить до трійки найпопулярніших напоїв, обійшовши вино, пиво та різноманітні газовані напої. Її аромат та смак завоювали серця мільйонів людей по всьому світу. Як говорять опитування, середньостатичний українець може випивати 2 чашки кави на день. І дійсно для багатьох із нас горнятко кави зранку – це вже певний ритуал, без якого ми не уявляємо початок дня.

Однак навколо кави точиться багато дискусій та суперечок. Фахівці VARUS.UA зібрали корисну інформацію про різновиди кави, країни виробництва, користь та поради, на що звертати увагу при виборі кави в магазинах.

Різновиди та сорти кави

Смак кави залежить від обраного сорту. Сьогодні людству відомо понад 60 видів кавових дерев, з яких виведено понад дві тисячі сортів кави, кожен зі своїм унікальним смаком, ароматом і характеристиками.

Серед найпопулярніших можна виділити:

  • Арабіка. Це найпопулярніше кавове дерево, яке ще також називають «кава аравійська». Саме на цей сорт і дерево припадає понад 60% виробництва всіх кавових зерен у світі. Арабіка високо цінується за свої м’які та ароматні характеристики.
  • Ліберика. Менш поширений вид кави, що вирізняється великими плодами і незвичайним ароматом.
  • Робуста. Другий за обсягами виробництва (близько 30%) сорт кави. З різних причин робуста цінується менше за арабіку. Цей вид відомий своїм міцним і насиченим смаком, а також високим вмістом кофеїну.
  • Ексцельса. Насправді є різновидом ліберіки. Часто приймається за окремий вид завдяки більш виразним органолептичним властивостям.
  • Стенофіла. На противагу арабіці стиглі ягоди стенофіли темно-фіолетового кольору. Може перевершувати арабіку в смакових якостях.

Сорти кави за походженням країни

Сприятливі умови для багатого врожаю кави – це теплий клімат, достатня кількість сонячного проміння, рясні дощі та стабільна температура повітря. Тому лідери з виробництва кави – країни, які знаходяться в теплих краях. У кожній країні виробництво кави відрізняється, як і її сорти.

Колумбія
Країна з багатою кавовою спадщиною, відома своєю арабікою найвищої якості. Колумбійська кава цінується за свою м’якість, насичений аромат і злегка фруктові нотки. Унікальні кліматичні умови Колумбії, з її гірськими схилами й вологим кліматом, створюють ідеальні умови для вирощування кавових зерен. Найпопулярніші сорти: Богота та Ексельсо.

Мексика
Це виробник переважно м’яких сортів арабіки. Мексиканська кава відома своїми ніжними та чистими смаками з кислинкою, що робить її ідеальною для ранкової бадьорості.

Бразилія
Найбільший виробник кави у світі, що домінує на світовому ринку завдяки обсягам виробництва і різноманітності сортів. Бразильська кава відома своїм гладким, трохи солодкуватим смаком з нотками шоколаду і горіхів, що робить її доволі популярною серед кавоманів. Найпопулярніший сорт у Бразилії – Бразилія Сантос.

Еквадор
Ця країна не належить до найбільших виробників кавових зерен, її цінують за особливий метод приготування кави. У цій країні вирощують як арабіку, так і робусту, що дає змогу створювати цікаві та незвичайні суміші.

Міфи про каву

Навколо кави існує багато міфів, які часто відлякують людей, але чи так це розберемося далі.

Міф 1: кава викликає зневоднення
Причина цього міфу, мабуть, виникла через той факт, що шанувальники кави повідомляють про бажання пити більше води. Кава і чай є м’якими сечогінними засобами, але ваше тіло знає, що робить. І пам’ятайте, що всьому є розумна міра.

Міф 2: кава викликає звикання
У цьому міфі про каву є крихітна частка правди, тому що кофеїн справді може викликати звикання. Однак відмова від кофеїну проходить досить швидко. Це не є залежність, від якої потрібне медичне лікування.  Крім того, кава не чинить негативного впливу на ваше емоційне та ментальне здоров’я ні під час її вживання, ні в результаті відмови від неї.

Міф 3: кава викликає безсоння
Це, напевно, найголовніший міф, який точиться навколо улюбленого напою мільйонів людей по всьому світу. Ефект від кофеїну відчувається вже через 15 хвилин після його вживання, а пікові рівні досягаються приблизно через годину. Через шість годин після вживання половина кофеїну все ще перебуватиме у вашому організмі. Легко зрозуміти, як виник цей міф, але кава не спричиняє безсоння, вона просто дає енергію і відчуття бадьорості. Тому вважається, що не слід пити її перед сном.

Корисні властивості кави

Попри поширену думку про шкоду кави, наукові дослідження підтверджують, що помірне споживання цього напою може принести користь здоров’ю людини. Кава – це не тільки джерело бадьорості та енергії для багатьох із нас, а й напій, що має низку корисних властивостей:

  • Антиоксидантний ефект. Кава багата на антиоксиданти, такі як хлорогенова кислота і меланоїдини. Антиоксиданти в цьому напої можуть знизити ризик розвитку серцево-судинних захворювань.
  • Підтримка фізичної активності. Кофеїн збільшує використання жирів як джерела енергії, що може поліпшити фізичну витривалість і ефективність під час тренувань. Тому кава іноді корисна навіть для спортсменів.
  • Покращення метаболізму. Регулярне вживання кави може сприяти прискоренню метаболізму і допомогти вам тримати свою вагу на контролі. Дослідження показують, що кофеїн може збільшувати швидкість метаболізму.

З іншого боку, не забувайте й про те, що вживання кави більше ніж 3 чашки на день уже не є корисним для нашого організму.

На що звернути увагу під час вибору кави

Коли ви приходите в кав’ярню, вам пропонують різні сорти зерен, а також різноманітні кавові напої: еспресо, лате, капучино та інші. Новачкам дуже важко розібратися і зрозуміти, яку каву вони хочуть спробувати. Як правило, кавові зерна характеризують трьома факторами, щоб розуміти смак напою.

  • Міцність. Міцність кави залежить від співвідношення води й кавових зерен при її приготуванні, а також від типу зерен, що використовуються. Кава сорту робуста, наприклад, вирізняється вищим вмістом кофеїну і є більш насиченою. Якщо ви віддаєте перевагу каві з м’яким смаком, варто звернути увагу на напої на основі арабіки.
  • Гіркота. Гіркота нерідко зумовлена рівнем обсмажування зерен: чим темніше обсмажування, тим більш виражена гіркота. Таким чином, еспресо, який приготовули із темно обсмажених зерен робусти, матиме відчутну гіркоту. Якщо ви не любитель занадто гіркого смаку, спробуйте каву з легким або середнім обсмаженням.
  • Кислинка. Кислинка в каві – це відтінок смаку, який часто асоціюється з фруктовими та ягідними нотками. Вона особливо характерна для кави, вирощеної в певних регіонах, таких як Ефіопія або Колумбія. Сорти арабіки, вирощені в цих країнах, відомі своїми яскравою кислинкою.

Тепер ви знаєте всі секрети про каву. Це не тільки смачний напій, а й чудовий спосіб, щоб почуватися бадьорими й повними енергією протягом усього дня. Для тих, хто цінує різноманітність і якість, на VARUS.UA можна знайти великий вибір кави на будь-який смак.