Аналітика Zakaz.ua: як за рік змінилися ціни на цитрусові

Взимку традиційно зростає попит на мандарини, апельсини та лимони, адже завдяки високому вмісту вітаміну С ці фрукти допомагають зміцнювати імунітет та боротися з вірусами та застудами. Всеукраїнський сервіс доставки продуктів Zakaz.ua проаналізував, як змінилися ціни на цитрусові в українських супермаркетах протягом року. Суттєво подорожчали всі товарні позиції: найбільше підскочили ціни на лимон, лайм та грейпфрут.

За даними Державної служби статистики, інфляція в Україні продовжує зростати. У жовтні відносно вересня показник виріс на 2,5%, а у річному вимірі — до 26,6%. Тому протягом року фіксуємо невтішну динаміку зростання цін майже на всі продукти харчування в українських супермаркетах.

Зокрема, у порівнянні з 2021 роком, українцям доведеться цьогоріч викласти чималеньку суму з гаманців, щоб поласувати улюбленими цитрусовими, ціна яких у річному еквіваленті в середньому зросла на 74%.

Як змінилися цінники в супермаркетах

За даними аналітиків Zakaz.ua, найбільше в порівнянні з минулим роком підскочила ціна на лимони — на 146%. У грудні 2021 року кілограм жовтеньких на поличках супермаркетів можна було придбати в середньому за 25,7 грн, тоді як у грудні цьогоріч ціна становить 61,7 грн.

За звичаєм, з початком холодної пори року розпочався сезон мандарин. Особливо неабиякий попит на ці цитрусові спостерігається серед онлайн-покупців Zakaz.ua напередодні Нового року. Це не тільки один з головних ароматів свята, але й заряд здоров’я, адже мандарини багаті на вітамін С, який зміцнює імунітет, і клітковиною, що є корисною для травлення. З’ясувалося, що цьогоріч помаранчеві смаколики в українських супермаркетах подорожчали на 61% та в середньому коштують 71,9 грн за кілограм. Минулого року ціна була близько 40,6 грн грн/кг.

Більш доступний сорт мандарин Клементин в середньому вартує 64,9 грн/кг, що на 57% дорожче. На цей сорт зазвичай ажіотаж серед покупців, тому що плоди Клементина солодкі й майже без кісточок. Такі мандарини зберігаються довше, дуже рідко бувають кислими та мають глянсову шкірку, яка легко чиститься.

Ціни на апельсини в річному еквіваленті зросли на 81% та коштують нині в середньому 69 грн/кг. Найвищі цінники на плоди з Іспанії, вартість яких становить близько 104,9 грн за кілограм.

Варто зазначити, що ціни на мандарини та апельсини у грудні не є рекордними у цьому році. За останні два місяці цінники значно сповзли вниз. Ще у жовтні купити ці фрукти можливо було не менше ніж за 100 гривень за кг. Тому, зважаючи на позитив у динаміці, є надія, що ближче до Нового року їх можна буде придбати за ще вигіднішою пропозицією.

Також суттєво подорожчали грейпфрути, які доволі часто українські споживачі додають у дієтичний раціон. Ціна зросла на 116% у порівнянні з минулим роком.

Найдорожчим цитрусом на поличках ритейлерів є лайм. В супермаркетах цінники стартують від 185 до 252 грн за кілограм, що в середньому на 131% вище, ніж у грудні 2021 року.

Найменше змінилися ціни на помело: звичайний сорт коштує в середньому 84,9 грн, а червоне помело — близько 100 грн за кілограм. Ціни зросли на 33% та 29% відповідно.

Світі — менш популярний екзотичний цитрусовий фрукт, але від того не менш корисний вітамінний смаколик цьогоріч коштує в середньому 89 грн. Тоді як у грудні 2021 ціна була 60 грн за кіло.

Чому цитрусові подорожчали? Експерти зазначають, що така цінова різниця з минулим роком пов’язана зі значною девальвацією гривні щодо іноземних валют. Адже значна частина цитрусових плодів в Україні імпортного походження: фрукти надходять з Туреччини, Іспанії, Єгипту, Італії, Греції і т.д. Окрім цінового підйому фрукти зазнали ще й відчутної зміни своєї пропозиції на ринку. Тому зменшились їхні обсяги постачання з-за кордону. В мирні часи основна маса цієї продукції імпортувалась морем. А зараз постачання в Україну йде альтернативними шляхами суходолом, які не здатні замінити морське транспортування за обсягами.

Аналітики сервісу доставки Zakaz.ua будуть й надалі підбивати підсумки та інформувати аудиторію про динаміку цін та пропозицій на продукти харчування в українських супермаркетах.