Інфографіка: які продукти стали дешевше в українських супермаркетах протягом року

У зв’язку з руйнівною війною ціни на більшість товарів в Україні протягом останнього року здебільшого зростали. Щодня ЗМІ майоріли заголовками, що знову щось подорожчало або набуло дефіциту. Такі новини явно не додають позитиву у цей складний час. Саме тому, щоб підбадьорити українців, фахівці Всеукраїнського сервісу доставки Zakaz.ua вирішили з’ясувати чи є на поличках супермаркетів товари, які всупереч тенденції здорожчання, навпаки стали коштувати дешевше.

Фахівці Zakaz.ua проаналізували ціни на ряд товарів в найбільших мережах супермаркетів країни: МЕТRO, «Ашан», NOVUS, VARUS, «МегаМаркет», «Восторг», «Космос», «ЕКО маркет» та визначили позиції, які коштують на поличках ритейлерів у січні 2023 року дешевше, ніж у січні 2022.

Які продукти позитивно радують цінами

Серед продуктів харчування у порівнянні з січнем 2022 року в супермаркетах помітно впали ціни здебільшого на деякі овочі, горіхи та фрукти. Серед овочів борщового набору дешевше коштують капуста та буряк. За даними фахівців Zakaz.ua, вартість буряка на поличках ритейлерів знизилась в середньому на 27%. Наразі його ціна становить 10-12 грн/кг в залежності від магазину ритейлера, тоді як минулого року цінники були від 13 до 20 грн за кілограм. Своєю чергою, білокачанна капуста впала в ціні на 6% та коштує на поличках ритейлерів в середньому близько 12-13 грн\кг. Молода капуста також коштує дешевше на 40%, ніж у січні 2022. Нині придбати овоч можна за 29,9 грн, тоді як минулого року цінники були близько 50 грн/кг.

Найбільше впала ціна на цибулю “Шалот” (відома під народною назвою кущівка), яка нині вартує 102,9 грн за кілограм. Це на 43% нижче тогорічного цінника.

З гостреньких запашних овочів радують цінами часник та перець “Падрон”. Відомий іспанський зелений перець у фасованому вигляді коштує близько 76 грн за 200 грамів продукту, тоді як у січні 2022 року коштував 80 грн. Улюблений в народі український часник зараз коштує близько 105 грн за кіло, що дешевше на 25%.

Для любителів легких салатів та фреш-зелені в асортименті ритейлерів є доволі великий вибір зелені, на якому цьогоріч можна заощадити. У порівнянні з січнем минулого року подешевшали салати “Лоло Бьондо” (на 22%), “Лоло Россо” (на 25%), “Радічіо” (на 12%) та “Фрізе” (на 7%).

Також радують ціни на селеру. Варто зазначити, що взимку особливо цінуються коренеплоди цієї рослини. Їх їдять в сирому вигляді, додають в салати, супи, запікають, варять, смажать, а також висушують, перетирають і використовують як приправу. Цьогоріч вартість стебла селери коштує в середньому 89,9 грн\кг, що на 10% дешевше тогорічної ціни. Корінь селери знизився у вартості на 6%. Також на 20% дешевше цьогоріч можна придбати у супермаркетах свіжий корінь пастернаку.

Що стосується фруктів, лідером в асортименті серед зниження цін стали кокоси — їх вартість впала в середньому на 23%. Також впали ціни на екзотичні фрукти гранаділла та ківі “Голд” — на 7% та 15% відповідно. Серед традиційних фруктів радують цінами три наступних сорти яблук: “Ред Чіф”, “Гала” та “Гренні Сміт”, що коштують від 13 до 25 грн за кіло.

Зокрема зазначимо, що ціни на деякі крупи також почали знижуватися. У січні 2023 в супермаркетах дешевше коштують у порівнянні з груднем місяцем гречка та пшоно. Середній цінник на гречку становить 68,7 грн за кілограм. Ще у грудні середня вартість його була на рівні 73,85 грн. Мінімальна ціна на гречку у деяких торгових мережах зараз – 56,40 грн. Своєю чергою кілограм пшона зараз коштує в середньому 27,85 гривні, що значно дешевше ніж у грудні, коли цінник становив 30,40 грн за кілограм.

На яких ще товарах можна заощадити

За даними фахівців Zakaz.ua, як правило, найбільша кількість товарних позицій на поличках супермаркетів подешевшали не серед продуктів харчування, а серед непродовольчих товарів. У порівнянні з цінами у січні 2022 чимала кількість товарів зараз коштує значно дешевше у наступних категоріях: “канцелярія”, “кухонне приладдя”, “домашній текстиль”, “сад і город”, “інтер’єр”, а також “товари для хоббі та відпочинку”. Найбільш широкий асортимент даних товарів спостерігається в мережах наступних ритейлерів: «Ашан», NOVUS, МЕТRO, VARUS та «МегаМаркет».

Так, наприклад, в онлайн-асортименті мережі МЕТRO на сайті Zakaz.ua, у порівнянні з січнем 2022 зафіксували зниження цін на 319 товарних позицій. Серед найцікавіших пропозицій з найбільшим відсотком зниження вартості: набір склянок Luminarc Elysees 300мл — на 50% (ціна 199,90 грн), комплект постільної білизни Aro євро м’ятний “Зірка” — на 38% (коштує 499 грн), рушники Coronet Rio 70Х140см — на 34% (ціна 249,90 грн), тарілка Luminarc Diwali Marble Granit обідня 25см — на 45% (ціна 39,90 грн), матрац для стільця Tarrington House 116x47x6см — на 36% (ціна 449 грн) та багато інших товарів.

У мережі «Ашан» зафіксували зниження цін на 498 товарних позицій. Серед цікавих пропозицій, що коштують значно нижче відносно минулого року, наступні: скатертина MFV “Весняна” 120*150см — на 43% дешевше (ціна 203 грн), сепаратор Globos для педикюру — на 27% (ціна 13 грн), набір для пінг-понгу Profi ракетки 2шт + м’ячі 3шт — на 34% (ціна 89 грн), лампа Osram Classic B розжарювання 60W E14 — на 25% (ціна 10,90 грн) і т.д.

“В мережах ритейлерів щодня з’являється багато акційних товарів, знижок та вигідних пропозицій, які також дозволяють покупцям значно заощаджувати кошти. Знайти та замовити товари за вигідними цінами завжди можна на сайті Zakaz.ua у відповідній категорії онлайн-вітрини “товари зі знижкою”, а наші кур’єри швидко та вчасно доставлять вам їх додому”, — зазначає Євген Нетреба, комерційний директор компанії.

Які прогнози щодо ціноутворення в Україні на майбутнє

Аграрії та експерти мають припущення, що найближчим часом в Україні можуть знизитися ціни на овочі довгого зберігання: картопля, буряк, морква, цибуля. Виробники цих культур або закладають свою продукцію в склади тривалого зберігання, щоб продати за більш вигідною ціною взимку або навесні, або продають фактично з поля за нижчою ціною через відсутність складів зберігання.

Також варто врахувати, що по всьому світу йде зниження цін на газ, нафту та нафтопродукти. Через це, відповідно, відбувається гальмування росту цін на харчі. Будемо сподіватися, що в Україні також зменшиться інфляційний тиск, адже темпи росту цін у світі вже поступово знижуються. Така тенденція дає надію на непогані перспективи та шанс на стабілізацію цін в країні.