-
ТОП страв з білої риби - 27.11.2024
-
Кращі запіканки для ситної вечері - 21.11.2024
-
Як започаткувати власний бізнес: для підприємців презентували освітній відеокурс - 15.11.2024
-
Жодних застуд: 5 гарячих напоїв для підтримки імунітету - 12.11.2024
-
5 страв, які ви полюбите восени - 08.11.2024
-
Гелловін 2024: креативні страви для вечірки - 29.10.2024
-
“Стратегічний запас”. Які продукти тривалого зберігання варто мати вдома? - 24.10.2024
-
ТОП-5 страв: культурне та гастрономічне значення сирів в Україні - 22.10.2024
-
Сирний фестиваль: незвичні поєднання або з чим найкраще смакує сир - 14.10.2024
-
Е-система обігу алкоголю, тютюну та рідин в електронних сигаретах запрацює з 2026 р. - 11.10.2024
Соціальне підприємництво в Україні: ресторан, що змінює Івано-Франківськ
Місце, де ти живеш, завжди можна змінити на краще за допомогою креативних ідей. Це доводять небайдужі бізнесмени із Івано-Франківська. Навесні 2014 року вони заснували платформу «Тепле Місто», метою якої стало створення нових можливостей для розвитку обласного центру. А вже у грудні завдяки внеску сотні різних людей, з’явився проект Urban Space 100 – соціальне підприємство у форматі першого в країні громадського ресторану. Франківці знають, що навіть чашка кави, випита тут, – це крок до ще однієї доброї справи, адже 80% прибутку закладу іде на фінансування корисних ініціатив.
Сотня співвласників
Ідея створення Urban Space 100 належала франківському ресторатору Юрію Филюку. Саме він разом із однодумцями організував платформу «Тепле Місто». Співзасновниками ресторану стала ще сотня меценатів, що профінансували його у рівних частках. Одним із перших кроків до реалізації задуму була розробка промосайту, де залишили 100 вакантних клітинок. Потім автори ідеї організували прес-конференцію, на якій презентували ініціативу.
Внесок кожного із співвласників склав 1000$. Окрім того, до ініціативи приєдналися різні компанії, які підтримали проект матеріалами та промисловими послугами: окремі будівельні матеріали, дизайн інтер’єру, розпис стіни у ресторані тощо.
Географія і склад засновників ресторану не змінювались від самого початку. Приблизно половина з них – мешканці Івано-Франківська, ще частина – родом звідси. Проте є й такі, хто ніколи не мав жодного стосунку до міста. Всі вони – не лише ресторатори, підприємці, фінансисти, маркетологи, громадські діячі, є і представники ІТ-сфери, музиканти, викладачі, журналісти і навіть спортсмен — метальник дисків. Головне, що їх усіх об’єднало, – прагнення до розвитку рідного міста.
[su_custom_gallery source=»media: 4970,4969″ limit=»8″ link=»lightbox» target=»blank» width=»420″ height=»420″]
Громадський простір
Місія закладу – на згенеровані прибутки фінансувати некомерційні громадські ініціативи в Івано-Франківську. На загальних зборах, що відбуваються чотири рази на рік, співзасновники вирішують, які саме проекти отримають підтримку в рамках ґрантової програми від Urban Space 100.
Ініціатори проекту багато подорожують, тож згодився іноземний досвід. Одним із близьких прототипів франківського закладу став урбаністичний ресторан в Братиславі. Функціональне ж наповнення Urban Space 100 робили відповідно до потреб містян. Окрім ресторанного залу, тут є крамниця із одягом та аксесуарами українських брендів, книгарня, де представлені п’ять вітчизняних видавництв. Заклад також функціонує як громадський простір, надаючи можливість для проведення концертів, дискусій, презентацій. А на початку листопада 2015-го відбувся перший ефір Urban Space Radio, скляна студія якого розташована в ресторані.
Кава як внесок
Відкриття ресторану відбулось наприкінці грудня 2014 року. «Звістка про нього почала поширюватись ще від часу пошуку співзасновників, приміщення та інших організаційних процесів. Уся інформація висвітлювалась та була доступною на Facebook-сторінці проекту. Ці процеси привернули увагу ЗМІ, які самі стали писати про майбутній заклад. Від комерційної реклами проект принципово відмовився», — розповідають представники Urban Space 100.
Персонал у ресторан набирали у два етапи. Претенденти мали пройти звичайну співбесіду та асесмент – групове випробування у формі ділової гри. Офіціанти мали знати англійську мову: як мінімум, 1-2 людини на зміну. Нині в Urban Space 100 працює 28 людей. Заклад пропонує смачні та доступні страви, оригінальні, але не надто екзотичні. «Меню оновлюється кожного сезону, щоб воно залишатись цікавим для відвідувачів. В нашої кухні немає назви, вона не українська, не американська і не французька. Ми подорожуємо, пробуємо, використовуємо локальні інгредієнти і готуємо з любов’ю та хорошим настроєм. Для гостей закладу важливо, що вони не просто п’ють каву чи обідають, а цим самим підтримують розвиток Івано-Франківська», — кажуть тут.
Ресторан дружній до чотирьохлапих. Фото: www.facebook.com/urbanspace100
Візки, АТОвці і реставрація
Ресторан став прибутковим від першого кварталу свого існування та почав підтримувати проекти, кількість яких із кожним роком зростає.
Так, у лютому 2017-го, наприклад, кошти отримав проект «Поставити на колеса» — ініціатива із ремонту візків для людей з інвалідністю. Результатом стало відновлення ходової частини 11 візків у двох лікарнях міста. У березні-травні завдяки фінансовій підтримці соціального підприємства реалізували ініціативу «Teddy Bear Hospital». Студенти-медики провели серію тренінгів та форумів, зокрема у дитсадках, під час яких в ігровій формі допомагали дітям зрозуміти, що на них чекає під час лікарських маніпуляцій. А у травні за підтримки Urban Space 100 відбувся День вуличної музики.
Нині ж триває реалізація проектів із створення соціального центру для учасників АТО та їх сімей, облаштування студентського коворкінг-простору із вільним доступом, реставрації двох старовинних дверей в історичному центрі міста. Подати ініціативу на розгляд співвласників ресторану можна, заповнивши відповідну заявку.
[su_custom_gallery source=»media: 4985,4984,4983,4982″ limit=»8″ link=»lightbox» target=»blank» width=»200″ height=»180″]
Без релігії і політики
Івано-франківський Urban Space 100 став не просто рестораном, але і мистецьким простором, майданчиком для обміну ідеями – такою була початкова задумка. Вже на його відкритті тут відбулась панельна дискусія на тему «Як розвивати громадський простір?», а пізніше у закладі виступив гурт «Zapaska» — інді-поп дует із Кам’янця-Подільского.
Нині тут на безоплатній основі проходить близько 30 заходів на місяць. Таким чином, у активних і небайдужих є можливість заявити про себе, представити усім зацікавленим ідею, проект. Щодо формату, то обмежень немає – це може бути як публічна дискусія або перегляд фільму, так і концерт чи навіть танцювальний батл. Проте певні табу усе ж існують – тут не проводять подій, які пов’язані з релігією, політикою, мають дискримінаційний характер, є комерційною рекламою. Також не можна обмежувати вхід (а він завжди безоплатний) для певної групи людей. У ресторані кажуть, що події лише відфільтровують, а не ініціюють їх самі.
Похід на Київ
Наразі платформа «Тепле Місто» працює над відкриттям закладів мережі Urban Space в інших містах. Так, у березні оголосили про старт кампанії Urban Space 500 у Києві. Співвласниками цього соціального підприємства мають стати 500 меценатів, які безповоротно вкладуть у проект по 1000 доларів. 80% прибутку спрямовуватимуть на громадські некомерційні проекти для столиці. Urban Space 500 стане першим простором, відкритим за прототипом та соціальною франшизою від вже успішного Urban Space 100. За соціальну складову закладу відповідатимуть ГО «Інша Освіта» разом з платформою «Тепле Місто», а за ресторанний менеджмент — «DRUZI Cafe & Bar». Для київського проекту наразі залучають співзасновників. А от «базу» вже знайшли – нещодавно заклад виграв аукціон на оренду приміщення на вулиці Бориса Грінченка.
Тільки цифри
- У 2015 році було підтримано 5 проектів на суму 67 тис. грн., а вже у 2016-му – 26 на суму 430 тис. грн. На цьогорічних жовтневих зборах отримали добро ще 11 проектів загальним кошторисом 299 718 грн.
- За 2015 рік ресторан відвідали близько 93 тис. гостей, минулоріч – більше 116 тис.
Галина Єрмоленко
Джерело: Uamarket.info