Ринок кави й чаю в Україні: 10 млрд грн виручки за 2024

За даними YC.Market, виробництвом чаю й кави в Україні займаються 570 суб’єктів господарювання. Це 264 компанії та 306 ФОПів. Найбільше їх зосередилося в столиці. Підприємства, що подали фінансову звітність за 2024 рік, показали виручку у 10 млрд грн. У 2023 році вона становила 8,6 млрд грн. Хто в лідерах на ринку, скільки їм вдалося заробити за останні три роки та кого не оминули зв’язки з росією — в новому дослідженні YouControl.

Кава і чай з присмаком війни

Попри повномасштабну війну, галузь виробництва кави та чаю зростає, а найбільші компанії демонструють стабільно високі доходи. З використанням інструментів аналітичної системи YC.Market аналітики YouControl виявили 570 суб’єктів господарювання в Україні, що не перебувають в стані припинення, зареєстровані і ведуть фінансову діяльність за КВЕДом 10.83 “Виробництво чаю та кави”, станом на липень 2025 року. Найбільша зосередженість виробників, а саме 153 в Києві. Значну частку мають також Дніпропетровська область з 54 виробниками та Київська область, де зосереджено 48 суб’єктів господарювання.

Серед всіх проаналізованих компаній з вибірки є юридичні особи з іноземним капіталом — зокрема, з Китаю, Молдови, Індії, Туреччини, Кіпру та інших європейських країн. На жаль, серед лідерів ринку не обійшлося без зв’язків з агресором.

Топ 10 виробників чаю й кави: аналіз зв’язків

Найбільші компанії з виробництва чаю та кави в Україні заробили 7,9 млрд грн, що становить 79% від загальної суми виручки компаній, що подали фінансову звітність за 2024 рік.

1.  АТ «МОНОМАХ» (бренди Lovare та “Мономах”, Stefano, FERARRA, “Три Слона” та інші)

Лідер за виручкою за 2024 рік в 2,3 млрд грн — АТ «МОНОМАХ» — найбільший український виробник чаю та кави. За період 2022-2024 рр. компанія показувала стабільне зростання доходів. Акціонерами виступають Богдан Барабаш і Тарас Барабаш. За інформацією видання “Цензор.НЕТ”, Тараса Барабаша внесено до відкритого реєстру МВС, як особу, яка переховується від органів досудового розслідування. За даними слідства попри встановлену заборону, ним було організовано схему постачання продукції до країни-агресорки шляхом прихованого транзиту через Польщу до Білорусі, а вже звідти – до рф. Водночас, за матеріалом видання Forbes Ukraine, компанія  захищатиме свою ділову репутацію у суді після обшуків, які СБУ провела у червні 2025-го, та заявила про судовий позов щодо спростування інформації в медіа про її діяльність.

2. ТОВ «ФЕС УКР» (бренди MacCoffee та HILLWAY)

Наступну сходинку з виручкою в розмірі майже 2 млрд грн посідає ТОВ «ФЕС УКР» — підприємство, що понад 13 років виготовляє продукти під брендами MacCoffee, HILLWAY та ін. Єдиним учасником підприємства є сінгапурська компанія ФЬЮЧЕ ЕНТЕРПРАЙСІЗ ПТЕ ЛТД, яка також є учасником української компанії ТОВ «УКРАГРОІНВЕСТ-2005» та російської ООО «ФЕС ПРОДУКТ» (за даними низки сайтів-агрегаторів даних з російських реєстрів, ООО «ФЕС ПРОДУКТ» за минулий рік заробило 14,4 млрд руб). Проаналізувавши дані структури власності, варто зауважити, що ТОВ «ФЕС УКР» входить до публічного холдингу FOOD EMPIRE HOLDINGS Ltd (Сінгапур), який за даними річного звіту за 2024 рік, найбільшу частину доходу отримав від продажів в росії, Південно-Східній Азії, Україні, Казахстані та інших країнах СНД. 

 3- 4. УКРАЇНСЬКО-АНГЛІЙСЬКЕ СП У ФОРМІ ТОВ «ГАЛКА ЛТД» та ТЗОВ «КАВА ЗІ ЛЬВОВА» (бренди “Галка” та “Кава зі Львова”)

Оскільки наступні дві компанії входять до складу корпоративної групи “Галка” фахівці YouControl об’єднали їх під час аналізу. Компанії ТЗОВ «КАВА ЗІ ЛЬВОВА» та СП «ГАЛКА ЛТД.» спеціалізуються переважно на виробництві кави, проте в асортименті останньої є також фіточаї. Сукупна виручка обох компаній за 2024 рік становила майже 1,63 млрд грн.

5. ТЗОВ «ВІДЕНСЬКА КАВА» (бренд “Віденська Кава”)

П’яту сходинку серед лідерів виробників чаю та кави за виручкою обіймає ТЗОВ «ВІДЕНСЬКА КАВА» із показником у 526 млн грн. Ця компанія зареєстрована у Львові. Бенефіціаром і керівником виступає Степан Задворняк. За даними офіційного сайту компанії щомісячно підприємство виробляє до 350 тонн кави.

6. ТОВ «ТС ТРЕЙД» (бренди Greenfield, TESS, «Принцеса Нурі», «Принцеса Канді», «Принцеса Гіта», «Принцеса Ява», Jardin, Piazza del Caffe та «Жокей»)

ТОВ «ТС ТРЕЙД», зареєстровано в Київській області (до 12.2022 року — ТОВ “ОРІМІ УКРАЇНА”). Попри те, що у 2024 році компанія заробила понад 408 млн грн, сума виручки зменшилась порівняно з 2022-2023 рр. Керівником і учасником  є  Валентина Дмитрівна Сазонова з часткою 11%, зареєстрована в Києві. Серед учасників також зазначена кіпрська Компанія “Рімексо Лімітед”. Бенефіціарами ТОВ «ТС ТРЕЙД» є Дмітрій Горіловський з Німеччини та Андрій Тульєв з Києва. За інформацією видання “Економічна правда”, до компанії було застосовано штрафні санкції за надання неповних відомостей про відсутність зв’язку кінцевого бенефіціара з рф. Також в статті йдеться про те, що Вероніка Касьянова, яка була бенефіціаром компанії до жовтня 2022 року,  вірогідно має родинний зв’язок із Сергієм Касьяненко — одним з власників російської компанії “Орими Трейд”. Окрім того, серед бенефіціарів компанії до липня 2022 року була громадянка Білорусі Тетяна Вахляєва.

7. ТОВ «КОМПАНІЯ «ФУД ПАК» (бренд Gemini)

Виробник кави та чаю ТОВ «КОМПАНІЯ «ФУД ПАК» завершило 2024 рік із виручкою в 373,6 млн грн. Бенефіціаром та одноосібним засновником компанії є Олексій Тарнопольський з реєстрацією місця проживання в місті Київ. Компанія також випускає каву під торговельною маркою Gemini, власником якої є пан Тарнопольський. За інформацією видання AIN.UA, під час чергового обстрілу з боку рф, повністю знищено головний склад та сервісний центр компанії. 

8. ТОВ «ТРИПІЛЬСЬКЕ СОНЦЕ» (бренди “Трипільське Сонце”, Sherlock Secrets, Tea Moments, “Чайна родина”)

Зареєстрований в місті Обухів Київської області виробник чаю ТОВ «ТРИПІЛЬСЬКЕ СОНЦЕ» почав діяльність менш ніж через 2 місяці після початку повномасштабного вторгнення рф до України. Виручка компанії за 2024 рік склала 323 млн грн, що майже в 3 рази більше, ніж за 2022 рік. У період з жовтня 2022 року до травня 2024-го її учасником була вірменська компанія “Кочарі Інтернейшнл”, яка в той же час значилась учасником ще одного виробника чаю — ТОВ «КОМПАНІЯ МАЙ УКРАЇНА» з очільницею  Юлією Валеріївною Романцовою — повною тезкою керівника “Трипільського сонця”. Бенефіціарами “КОМПАНІЇ МАЙ УКРАЇНА” до серпня 2022 року були Ірина та Ігор Лісіненки з реєстрацією на Мальті. За інформацією видання “Економічна правда”, пан Лісіненко раніше був депутатом від партії «Єдіная Росія».

Наразі учасниками компанії в рівних частках є ТОВ “СУЧАСНІ ІНЖИНІРИНГОВІ РІШЕННЯ” та ТОВ “СІЛЬВІРЕТА”. Учасники та бенефіціари останньої — Каміль Примаков та Олександр Степанський також зазначені як бенефіціари ТОВ “ТРИПІЛЬСЬКЕ СОНЦЕ”. Учасниками ТОВ “СУЧАСНІ ІНЖИНІРИНГОВІ РІШЕННЯ” є 6 фізосіб з часткою трохи більше 16% кожний, серед яких Марія Ярославівна Гуменюк — одна з пов’язаних осіб корпоративної групи “Група родини Сухоребських”.

9. ТОВ «ВП «УКРАЇНСЬКА КОМПАНІЯ КАВИ» (бренди GALEAD’OR, XO, 1CUP, 1CUPsule. Inspiro Gusto, 1CUPsule. EGO, RIO NEGRO, LEONARDO та інші)

Попри дев’яту позицію у десятці найбільших, ТОВ “ВП “УКРАЇНСЬКА КОМПАНІЯ КАВИ” показало серед проаналізованих виробників найбільший приріст виручки — більш ніж втричі, порівняно з 2022 роком. Виручка компанії за 2024-й склала майже 280 млн грн. Учасниками підприємства є зареєстровані в місті Дніпро Дмитро Самсонов з часткою 93% та Андрій Назаренко. За даними офіційного сайту компанії, фабрика з обсмажування кави також розміщена у Дніпрі та має продуктивність лінії до 4 тисяч тонн кави в рік.

10. СУБ ТОВ «УКРАЇНСЬКА ЧАЙНА ФАБРИКА «АХМАД ТІ» (бренд Ahmad Tea)

СУБ ТОВ “УКРАЇНСЬКА ЧАЙНА ФАБРИКА “АХМАД ТІ” закінчило 2024 рік із виручкою в розмірі 187,3 млн грн, що трохи менше ніж показник у 2023 році, але більше ніж у 2022 році. 60% статутного капіталу підприємства належить британській компанії AHMAD TEA LIMITED, яка є учасником ООО “ФАБРИКА “АХМАД ТИ”російської юрособи (за даними низки сайтів-агрегаторів даних з російських реєстрів, ООО “ФАБРИКА “АХМАД ТИ” у 2024 році отримало 2,4 млрд руб доходу).

Замість висновків 

Незважаючи на стабільне економічне зростання галузі та мільйонні доходи лідерів ринку, результати дослідження виявили тривожний факт: в першій десятці найбільших виробників кави та чаю в Україні ймовірно є компанії, що мають зв’язки з рф. Поки одні компанії продовжують комерційні стосунки з країною-агресором, інші українські виробники зазнають збитків через обстріли, втрати виробничих потужностей і руйнування логістики. 

Повна версія дослідження на сайті YouControl